Tájékoztató a közigazgatási szakvizsgával kapcsolatban.
1. VONATKOZÓ JOGSZABÁLYOK
1992. évi XXIII. törvény a köztisztviselők jogállásáról (Ktv.)
2010. évi LVIII. törvény a kormánytisztviselők jogállásáról
35/1998. (II. 27.) Korm. rend. a közigazgatási szakvizsgáról
2. VIZSGÁRA KÖTELEZETTEK KÖRE
2.1. Közigazgatási szakvizsgát tehet:
- a felsőfokú iskolai végzettségű köztisztviselő, kormánytisztviselő,
- aki legalább kétéves közigazgatási gyakorlattal rendelkezik (az Országos Közigazgatási Vizsgabizottság elnöke különösen indokolt esetben engedélyezheti a közigazgatási szakvizsga teljesítését közigazgatási szervnél szerzett kétéves gyakorlat hiányában is).
A vizsga letételéhez a fentiek együttes megléte szükséges.
2.2. A vezető (köztisztviselő) a kinevezését követő 1 éven belül köteles szakvizsgát tenni.
(A jegyző, főjegyző és a vezetői megbízással, kinevezéssel rendelkező köztisztviselő közigazgatási szervnél szerzett gyakorlat nélkül is tehet közigazgatási szakvizsgát.)
A vezető (kormánytisztviselő) a kinevezését követő 2 éven belül köteles szakvizsgát tenni.
Polgármester a közigazgatási szakvizsgáról szóló 35/1998. (II.27.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése szerint tehet szakvizsgát.
2.3. Közigazgatási szakvizsgát – ha jogszabály előírja – nem közszolgálati jogviszonyban álló is tehet, feltéve, ha
− állam- és jogtudományi doktori, vagy
− igazgatásszervezői, vagy
− okleveles közgazdász képesítést, vagy
− illetve a Rendőrtiszti Főiskolán oklevelet szerzett vagy
− közigazgatási alapvizsgát tett.
3. MENTESSÉGEK
3.1. Nem kell közigazgatási szakvizsgát tenni annak, aki jogi szakvizsgával rendelkezik.
3.2. Mentesül a közigazgatási szakvizsga alól az a köztisztviselő/kormánytisztviselő, aki olyan tudományos fokozattal rendelkezik, melyet az Országos Közigazgatási Vizsgabizottság (a továbbiakban: OKV) Elnöksége közigazgatási jellegűnek minősített.
A mentességre irányuló kérelmet az OKV Elnökének kell megküldeni.
(Dr. Gál András Levente közigazgatási államtitkár, az OKV elnöke, Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, Postacím: 1357 Budapest Pf. 2.)
3.3 Nem vonatkozik az előmeneteli szabály arra a köztisztviselőre/kormánytisztviselőre, akit 1 évnél rövidebb határozott időre neveztek ki. Amennyiben a határozott idő az 1 évet eléri vagy meghaladja, avagy többszöri határozott idejű kinevezéssel rendelkezik, ezeket egybe kell számítani és belép a szakvizsga letételi kötelezettség.
4. JELENTKEZÉS
4.1. Jelentkezés elfogadása
Jelentkezés a munkáltatón keresztül történik az egységes formanyomtatvány hiánytalan kitöltésével (aláírásokkal, pecséttel ellátva) és határidőre történő megküldéssel.
4.2. Határidők
Jelentkezési lap benyújtásának határideje: adott vizsgaidőszakot megelőzően legkésőbb 60 nappal.
5. KIÉRTESÍTÉS ÉS TANKÖNYVELLÁTÁS
5.1. Kiértesítés a felkészítő és a vizsga időpontjáról
A vizsgázók kiértesítése a munkáltatón keresztül történik. A jelentkezés nyilvántartásba vétele után, az adott vizsgaidőszak első vizsgaidőpontja előtt legalább 30 nappal tájékoztatjuk a munkáltatót a jelöltet érintő összes időpontról és helyszínről.
A munkáltató feladata tájékoztatni a hallgatókat a felkészítők és a vizsgák pontos helyéről és idejéről.
5.2. Tankönyvek, tételsorok
A tankönyvek és tételsorok (szóbeli tételek, írásbeli feladatok) a http://www.nki.gov.hu/kepzesek-vizsgak/vizsgak/koezigazgatasi-szakvizsga oldalról tölthetők le.
6. HALASZTÁS, TANTÁRGYMÓDOSÍTÁS
6.1. Felkészítő tanfolyam vagy vizsga halasztása
A köztisztviselő - munkáltatója egyetértésével - elhalaszthatja a vizsgáját. Erre minden vizsgaidőszakban az első vizsga napját megelőző hatodik munkanapig van lehetőség. A halasztásért halasztási díjat kell fizetni. A halasztás díja megegyezik a szakvizsga díjának tíz százalékával (7730.-Ft). A halasztási díj a munkáltatót terheli.
A köztisztviselő első alkalommal a vizsga napját megelőző munkanapig, díjmentesen elhalaszthatja a vizsgát, feltéve, hogy a halasztásra a köztisztviselő önhibáján kívüli okból kerül sor. A köztisztviselő a vizsgahalasztás bejelentésével egyidejűleg tájékoztatja munkáltatóját is.
6.2. Tantárgy módosítás
Választott vizsgatárgy módosítására csak új jelentkezési lap megküldésével, a munkáltató egyetértése mellett van lehetőség.
7. A FELKÉSZÍTŐ TANFOLYAM
A kötelező tárgyi felkészítő tanfolyam időtartama 5 nap (5x8 óra). A választott tárgyi felkészítő tanfolyam 1 napos (1x8 óra).
Az egyes közszolgálati tárgyú törvények módosításáról szóló 2011. évi XXX. törvény 3.§ (2) bekezdése módosította a Ktv. 25. § (8) bekezdését, mely szerint 2011. június 1-től a vizsgázók számára a közigazgatási szakvizsga felkészítő tanfolyamon való részvétel nem kötelező. A felkészítő tanfolyamon történő részvétel nem feltétele a szakvizsga letételének.
8. A VIZSGA
8.1. A vizsgák menete:
A kötelező és a választott tárgyi vizsga menete megegyezik.
A kormánytisztviselő/köztisztviselő egy vizsganapon tesz írásbeli és szóbeli vizsgát egy szakvizsgatárgyból.
A jelölt a vizsgát egy 3 tagú vizsgabizottság előtt teszi le, melynek elnökét és tagjait az OKV Elnöke hagyja jóvá. A vizsgabizottság munkáját a vizsgabiztos segíti.
8.2. Írásbeli vizsgarész
Az írásbeli vizsga reggel 9 órakor kezdődik, időtartama 120 perc. A kérdések a tananyag egészét felölelik.
Mind a kötelező, mind a választott tárgyi írásbeli vizsga feladatok összpontszáma 100, melyből 61 pont elérése szükséges az eredményes vizsgához.
Ponthatárok:
0-60 pont elégtelen (1)
61-70 pont elégséges (2)
71-80 pont közepes (3)
81-90 pont jó (4)
91-100 pont jeles (5)
8.3. Szóbeli vizsgarész
Az írásbeli vizsgát követően kerül sor a szóbeli vizsgára. Az írásbeli vizsga eredményessége nem feltétele a szóbeli vizsgának.
A kötelező tárgyi szóbeli tételek párosítása nem nyilvános.
8.4. A vizsga értékelése
A bizottság a vizsgát mindkét vizsgarész esetében egy-egy érdemjeggyel értékeli és a vizsgatárgy minősítését a két osztályzat számtani átlaga adja. Ha bármelyik vizsgatárgy írásbeli vagy szóbeli részéből a vizsgarész minősítése eredménytelen, akkor az eredménytelen vizsgarészből a vizsgát meg kell ismételni.
8.5. Betekintés az írásbeli dolgozatba
A jelöltnek a vizsgabizottság lehetőséget biztosít arra, hogy írásbeli dolgozatába betekintsen. A vizsgázó a dolgozat értékelésével kapcsolatos esetleges kifogásával a vizsgabizottsághoz fordulhat, aki a vizsga befejezéséig dönt a kifogás tárgyában. A vizsgabizottság végleges döntésével szemben a vizsga eredményére vonatkozó semmilyen további jogorvoslati lehetőség nincs.
8.6. Javítóvizsga
Ha a vizsga bármely vizsgarészből eredménytelen, külön értesítésben a jelölt tájékoztatást kap a javítóvizsga helyéről, napjáról, kezdési időpontjáról. Az eredménytelen szakvizsga és a javítóvizsga között legalább 15 napnak el kell telnie.
Ha a jelölt a szakvizsgaszervező által megjelölt napon nem kíván javítóvizsgát tenni, akkor azt az értesítés kézhezvételétől számított 5 munkanapon belül írásban közölnie kell a vizsgaszervezővel. Egyúttal meg kell jelölnie azt a vizsgaidőszakot, amikor – munkáltatója egyetértésével – javítóvizsgára bocsátását kéri. A javítóvizsga díja a vizsgázót terheli. Javítóvizsgát csak az eredménytelen szakvizsgarészből kell tenni. Ha két éven belül a javítóvizsga nem eredményes, akkor a vizsgát mindkét tárgyból meg kell ismételni.
9. A SZAKVIZSGA KÖLTSÉGEI
A szakvizsga díja a köztisztviselői illetményalap kétszeresének (77300.-Ft) megfelelő összeg, a javítóvizsga díja megegyezik a szakvizsga díjának tíz százalékával (7730.-Ft), amelyet a javítóvizsgára kötelezett köztisztviselő/kormánytisztviselő visel. A szakvizsga díját utólagosan kiállított és megküldött számla ellenében átutalással fizeti a munkáltató.
10. A SZAKVIZSGÁK ÜTEMEZÉSE
A munkáltatók minden év október 15-ig kötelesek az illetékes vizsgaszervezőnek megküldeni a következő év szakvizsgázóinak névsorát, a választott vizsgatárgy és a tervezett vizsgahónap feltüntetésével. A vizsgaszervező ezen adatok birtokában határozza meg minden év november 15-ig a következő év vizsgaidőszakait, melyről értesíti a munkáltatókat.
11. EGYEBEK
Tantermeink /201, 245 és 274./ a 1052 Budapest, Városház u. 7. szám alatt találhatóak. Az oktatással, vizsgáztatással kapcsolatos kérdéseit a Koordinációs és Szervezési Főosztályon Szabadfy Károly (telefon: (1) 485-6920) oktatásszervező munkatárs felé intézheti.